Dom Sport
Kategoria:

Sport

Reklama

Technika wykonywania ćwiczeń górnej części klatki piersiowej:
Aby zmaksymalizować skuteczność ćwiczeń górnej części klatki piersiowej, ważna jest prawidłowa technika, aby zapobiec możliwym urazom i zmaksymalizować wyniki.

Prawidłowa pozycja ciała
Niezależnie od rodzaju ćwiczeń na górną część klatki piersiowej, ważne jest, aby utrzymywać ciało w prawidłowej i stabilnej pozycji. Plecy powinny być proste lub naturalnie wygięte w talii, a ramiona ściągnięte do tyłu i w dół. Utrzymanie neutralnej pozycji pozwala uniknąć niepotrzebnego obciążenia kręgosłupa i poprawia aktywację mięśni.

Kąt nachylenia
W przypadku ćwiczeń wymagających pochylenia, kąt nachylenia ławki odgrywa kluczową rolę. Nachylenie ławki wynosi zwykle od 30 do 45 stopni, co pozwala na większy nacisk na górne mięśnie piersiowe, unikając jednocześnie nadmiernego obciążenia ramion.

Strony: 1 2

Reklama

Jak pompować łydki nóg?

Cechy i zasady treningu:
Aby zwiększyć objętość łydek, należy je skutecznie „zmęczyć” i przeciążyć, ale biorąc pod uwagę ich wysoką wytrzymałość, może to być trudne. Mięsień trójgłowy podudzia jest najmniej podatny na uszkodzenia w porównaniu z innymi mięśniami, z wyjątkiem mięśnia czworogłowego, i szybciej się regeneruje. Dlatego też potrzeba znacznego wysiłku, aby wystarczająco obciążyć łydki i stymulować ich wzrost.

W oparciu o powyższe, do treningu łydek preferowana jest albo duża liczba powtórzeń, albo znaczny ciężar. Optymalny wybór zależy od indywidualnych cech każdej osoby.

Podczas ćwiczeń można skupić się na mięśniach flądry i łydek osobno lub trenować je razem. Ważne jest, aby wykonywać czynności powoli i bez pośpiechu.

Strony: 1 2

Reklama

Co jeść po treningu?
Pragnienie jedzenia po treningu jest całkiem naturalne. Ciało zużyło dużą ilość energii i chce uzupełnić braki. Czy można jeść po sporcie? A może warto pokonać organizm? A może są jakieś narzędzia, które pozwolą poskromić bestialski apetyt? Na te i inne pytania odpowiedzieli eksperci w dziedzinie żywienia.

Jedzenie po aktywności fizycznej jest nie tylko możliwe, ale wręcz konieczne!
Ale należy to zrobić w ciągu pierwszych dwudziestu do czterdziestu minut po zakończeniu treningu. W tym okresie otwiera się tak zwane „okno anaboliczne lub białkowo-węglowodanowe”, kiedy proces trawienia pokarmu jest kilkakrotnie bardziej aktywny niż zwykle. Co ważne, w ciągu tej godziny spożyty pokarm węglowodanowo-białkowy zostanie odłożony w mięśniach, ale nie zamieni się w tłuszcz. Inną kwestią jest to, ile tłuszczu i węglowodanów należy zjeść w ciągu godziny bezpośrednio po aktywności fizycznej.

Jak może wyglądać kolacja po wieczornym uprawianiu sportu?
Wielu z nas przeznacza czas na sport wieczorem, ale co z odżywianiem po treningu? Kolacja powinna być co najmniej 2 godziny przed przewidywaną porą snu. A dieta może składać się z następujących pozycji: owoce morza, ryba gotowana na parze, pierś z kurczaka, białko jajka lub omlet z białek, warzywa, niesłodzona zielona herbata.

Strony: 1 2

Reklama

Wyznaczając sobie cel
Jak zacząć biegać? Zacznij od wyznaczenia sobie celu. Bieganie może wydawać się tak prostą czynnością, że wiele osób zaniedbuje przygotowania, ale prawda jest taka, że poznając podstawy biegania można czerpać z niego jeszcze więcej przyjemności i sprawić, że treningi będą bardziej efektywne.

Korzyści i zalety biegania:
Dlaczego bieganie jest tak popularne? Od czego zacząć bieganie? Większość ludzi zaczyna biegać, ponieważ daje im to wiele przyjemnych chwil: bieganie sprawia, że lepiej myślisz, twoje ciało staje się silniejsze fizycznie, a układ sercowo-naczyniowy działa lepiej.

Bieganie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie wytrzymałości układu sercowo-naczyniowego. Jeśli biegasz na świeżym powietrzu, korzystasz również z obcowania z naturą, co pomaga zmniejszyć stres i poprawia nastrój. Jak zacząć biegać?

Bieganie ma „niski próg wejścia”, nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu ani drogich obiektów, możesz biegać prawie wszędzie. Jest to sport, który jest bardzo stary, historia biegania sięga wieków! Możesz zacząć biegać, kiedy tylko chcesz: w wieku 50, 60, a nawet 70 lat.

Strony: 1 2

Reklama

Czym jest rozciąganie?
Zrozummy więc, czym jest rozciąganie – termin ten odnosi się do ćwiczeń, które w języku rosyjskim są zwykle nazywane rozciąganiem. Głównym zadaniem tych ćwiczeń jest poprawa elastyczności ciała, ruchomości stawów i elastyczności mięśni. Ponadto rozciąganie zwiększa tolerancję układu nerwowego na napięcie nerwów obwodowych, mówiąc prościej, uczysz się tolerować dyskomfort.

Dlaczego stretching?
Stretching wykorzystywany jest w wielu dyscyplinach sportowych, ale może być także samodzielnym rodzajem treningu. Rozciąganie jest najczęściej podkreślane w sportach, które wymagają szerokiego zakresu ruchu lub dużej prędkości ruchu, takich jak bieganie, gimnastyka, pływanie, piłka nożna i łyżwiarstwo figurowe

Istnieją badania pokazujące, że rozciąganie zmniejsza ryzyko kontuzji sportowych o 4% (Laurensen i in., 2014). Rozciąganie jest szczególnie istotne w przypadku sportów rzutowych i uderzeniowych: siatkówki, rzutów, boksu i innych.

Jeśli jednak nie uprawiasz tych sportów na poziomie zawodowym lub amatorskim, rozciąganie może być dla Ciebie przydatne. Ale najpierw zrozummy, jakie są różne rodzaje rozciągania.

Jakie są różne rodzaje rozciągania?
Istnieją różne rodzaje rozciągania, które można stosować w zależności od celów.

Rozciąganie statyczne
Rozciąganie statyczne jest najbardziej znanym rodzajem rozciągania dla każdego. W tym przypadku przez pewien czas znajdujesz się w pozycji maksymalnego rozciągnięcia tkanek. Rozciąganie statyczne zmniejsza siłę mięśni na jakiś czas, więc nie zaleca się wykonywania go przed treningiem. Najczęściej jest to rozciąganie statyczne, które wykonuje się po zakończeniu treningu.

Rozciąganie dynamiczne
Rozciąganie dynamiczne to dobrze znane poruszanie się w pozycji rozciągającej. Również do rozciągania dynamicznego można przypisać ćwiczenia balistyczne – huśtanie się. Zaleca się wykonywanie takiego rozciągania na początku treningu po głównej rozgrzewce. Przygotuje to stawy do pracy w pełnej amplitudzie, a tkanki miękkie – do obciążeń szarpanych podczas głównego treningu.

Strony: 1 2

Reklama