Dom Sport Czym jest rozciąganie i jak prawidłowo rozciągać mięśnie?

Czym jest rozciąganie i jak prawidłowo rozciągać mięśnie?

przez Hugo Chodowiecki

Reklama

Czym jest rozciąganie?
Zrozummy więc, czym jest rozciąganie – termin ten odnosi się do ćwiczeń, które w języku rosyjskim są zwykle nazywane rozciąganiem. Głównym zadaniem tych ćwiczeń jest poprawa elastyczności ciała, ruchomości stawów i elastyczności mięśni. Ponadto rozciąganie zwiększa tolerancję układu nerwowego na napięcie nerwów obwodowych, mówiąc prościej, uczysz się tolerować dyskomfort.

Reklama

Dlaczego stretching?
Stretching wykorzystywany jest w wielu dyscyplinach sportowych, ale może być także samodzielnym rodzajem treningu. Rozciąganie jest najczęściej podkreślane w sportach, które wymagają szerokiego zakresu ruchu lub dużej prędkości ruchu, takich jak bieganie, gimnastyka, pływanie, piłka nożna i łyżwiarstwo figurowe

Istnieją badania pokazujące, że rozciąganie zmniejsza ryzyko kontuzji sportowych o 4% (Laurensen i in., 2014). Rozciąganie jest szczególnie istotne w przypadku sportów rzutowych i uderzeniowych: siatkówki, rzutów, boksu i innych.

Jeśli jednak nie uprawiasz tych sportów na poziomie zawodowym lub amatorskim, rozciąganie może być dla Ciebie przydatne. Ale najpierw zrozummy, jakie są różne rodzaje rozciągania.

Jakie są różne rodzaje rozciągania?
Istnieją różne rodzaje rozciągania, które można stosować w zależności od celów.

Rozciąganie statyczne
Rozciąganie statyczne jest najbardziej znanym rodzajem rozciągania dla każdego. W tym przypadku przez pewien czas znajdujesz się w pozycji maksymalnego rozciągnięcia tkanek. Rozciąganie statyczne zmniejsza siłę mięśni na jakiś czas, więc nie zaleca się wykonywania go przed treningiem. Najczęściej jest to rozciąganie statyczne, które wykonuje się po zakończeniu treningu.

Rozciąganie dynamiczne
Rozciąganie dynamiczne to dobrze znane poruszanie się w pozycji rozciągającej. Również do rozciągania dynamicznego można przypisać ćwiczenia balistyczne – huśtanie się. Zaleca się wykonywanie takiego rozciągania na początku treningu po głównej rozgrzewce. Przygotuje to stawy do pracy w pełnej amplitudzie, a tkanki miękkie – do obciążeń szarpanych podczas głównego treningu.

Może Ci się spodobać