Hormony, które wpływają na utratę wagi:
Reklama
1. Kortyzol
Kiedy podążamy za rytmami biologicznymi, czyli zachowujemy się zgodnie z naturą, kortyzol jest naszym pierwszym pomocnikiem. Aktywnie uczestniczy w procesach metabolicznych, utrzymuje poziom glukozy w normie i uwalnia swoją rezerwę w nagłych przypadkach, gdy organizm musi dostarczyć niezbędną energię w nadmiarze.
Ale jeśli śpimy w ciągu dnia i pracujemy w nocy, jemy fast foody, denerwujemy się, ciągle gdzieś biegamy, czyli robimy wszystko, aby zaburzyć równowagę własnego organizmu, wtedy kortyzol „pokazuje zęby”. Nadmiar kortyzolu wzrasta i przeradza się w chorobę. Mięśnie są niszczone, tłuszcz gromadzi się na brzuchu, tworząc kortyzolowy brzuch.
Co robić?
Śpij 8 godzin, normalizuj reżim: bądź aktywny w ciągu dnia i idź spać co najmniej godzinę przed północą. Kortyzol, podobnie jak melatonina, bierze udział w tworzeniu wzorców snu. Tylko w odwrotnej proporcji. Rano poziom kortyzolu wzrasta, wieczorem – spada.
Rozładuj stres aktywnością fizyczną. Trening, bieganie, jakakolwiek aktywność fizyczna obniża poziom kortyzolu we krwi. Dlatego po doświadczeniu stresu konieczne jest, aby nie połykać przestępstwa, siedząc na kanapie, ale angażować się w fitness, sport.
W sytuacji stresowej glukoza koncentruje się w mięśniach i mózgu, ponieważ są one w stanie zapewnić przetrwanie organizmu w sytuacjach szczytowych. Reszta narządów nie otrzymuje wystarczającej jej ilości, więc po „przeżyciu” chwil tak bardzo ciągnie nas do słodyczy. I to jest droga do otyłości.